01.12. Svjetski dan borbe protiv AIDS-a

Ovogodišnji Svjetski dan borbe protiv AIDS-a obilježen je pod motom “OKONČAJMO NEJEDNAKOSTI ZAUSTAVIMO HIV.”

HIV je virus koji uzrokuje AIDS. HIV je virus humane imunodeficijencije, a naziv je dobio od kratice engleskog naziva “Human Immunodeficiency Virus”.

Prenosi se:

• Spolnim putem ili nezastićenim seksualnim odnosom
  • Putem krvi
  • Prenos sa majke na dijete

Edukacija, promocija, prevencija samo su neki načini sprečavanja nastanka i širenja AIDS-a. U saradnji sa CK Centar, naši učenici su se sa volonterima uključili u aktivnost animacije, promocije i edukacije građana. Aktivnost je bila usmjerena na distribuciju letaka, mašnica… Učenici naše škole koji su bili uključeni su: Hodžić Merjema, Ramić Adna, Karagić Sarah, Škrijelj Tajda, Sejfić Taida, Mršo Merjem, Kavazović Hena, Lokvančić Amina…Učenici su aktivnost realizovali u pratnji profesorica: Čikić dr.Lejle i Adise Džafo-Mušić,dipl.med.ses.