DAN NEZAVISNOSTI BOSNE I HERCEGOVINE – 1.MART

Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine je nacionalni praznik koji se obilježava 1.marta svake godine a još od 1992.godine.Naime 29.februara i 1.marta 1992.godineu Bosni i Hercegovini održan je referendum o nezavisnosti Bosne i Hercegovine od Socijalističke Federativne Republike JugoslavijeSFRJ.Većina stanovništva Bosne i Hercegovine izjasnila se tada pozitivno tj. Glasali su za demokratsku i nezavisnu Bosnu i Hercegovinu ,državu ravnopravnih građana. Prema statističkim podatcima,na referendum je izašlo oko 64% građana sa pravom glasa,a za nezavisnost je glasalo je glasalo preko 99%.Bosna i Hercegovina je dakle proglasila svoju nezavisnost 1.marta 1992.godine nakon čega su članice Evropske zajednice ,te SAD priznale Bosnu i Hercegovinu kao nezavisnu i suverenu državu. Parlament Bosne i Hercegovine je 28.februara 1995.godine donio odluku da se 1.mart obilježava kao Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine. Danas se ovaj praznik obilježava samo u jednom dijelu Bosne i Hercegovine,odnosno u Federaciji Bosne i Hercegovine jer vlada Republike Srpske osporava važnost ovog datuma. Prema nastavnom kalendaru,a odlukom Ministarstva za obrazovanje 28.februar i 1.mart 2022.godine su nenastavni dani.U srijedu 2.marta 2022.godine biti će realizovani časovi prema rasporedu časova od ponedeljka. Svim učenicima i uposlenicima naše škole želimo sretan 1.mart.-Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine.