Izvještaj o realizovanoj posjeti učenika I razreda najstarijem urbanom groblju našeg grada i kapeli Vidovdanskih heroja

Dana 13.3. i 14.3.2023.g. učenici svih I razreda naše škole su , u pratnji prof historije Š.Vojniković , posjetili spomenute znamenitosti našeg grada.Groblje , kao i kapela , se nalaze u naselju Ciglane. Pravoslavno groblje “Sveti arhanđeli Georgije i Gavrilo”gdje su,kako piše na nadgrobnoj ploči,sahranjeni Gavrilo Princip i ostali članovi Organizacije Mlada Bosna.Kapela je sagrađena 1939.g. a od ostataka nadgrobnih spomenika sa starog pravoslavnog groblja Vrbanja.

Cilj ove posjete je da se učenici upoznaju sa historijom svoga grada ali i svjetske prošlosti,jer je Gavrilo Princip izvršilac atentata na austrougarskog prijestolonasljednika Franca Ferdinanda u Sarajevu, pa je tim događajem i počeo I Svjetski rat.