MEĐUNARODNO STRUČNO USAVRŠAVANJE U SREDNJOJ ZUBOTEHNIČKOJ ŠKOLI

Slijedeći prošlogodišnji slogan koji kaže: „Nova znanja i iskustva razvijaju kreativnost i stvaraju nove prilike„ naša škola je u četvrtak 2.12.2021. godine bila u prilici ugostiti profesore iz Srednje zubotehničke škole Beograd u okviru Međunarodnog stručnog usavršavanja na temu: „Promjene u obrazovnom sistemu izazvane pandemijom i razvoj profesionalne zajdnice praktičara u vrijeme krize.“Stručno usavršavanje podrazumijevalo je okrugli sto na zadanu temu, te predstavljanje primjera dobre prakse.Ispred Srednje zubotehničke škole Beograd prisutnima su se kroz interesantna i korisna predavanja obratile: Radmila Milanović, Nataša Petrović i Maja Vračar, ističući značaj komunikacije, nastavničkih intervencija, planiranja aktivnosti i postavljanja vremenskog okvira u učionici na daljinu.Ispred Srednje zubotehničke škole Sarajevo predavači su bile Elma Jusić, Adela Subašić -Kopić i Šemsija Kulenović. Učesnike su upoznale sa uvjetima i načinom pristupa eTwinning zajednici kao i sa web alatima koji stoje na raspolaganju nastavnicima kod podučavanja u okviru on line nastave. Profesori naše škole članovi Društveno-jezičkog, Stručno-teorijskog i Aktiva prirodnih nauka te gošće Jelena Petkovski, Aleksandra Mijović, Aneta Milivojević, Vesna Petrović i Slobodanka Stevović kroz predavanja su se informirali sa promjenama ostvarivanja uloge nastavnika u odnosu na definirane modele on line nastave (poseban akcenat stavljen je na potrebu drugačijeg pristupa planiranju, realizaciji, vrednovanju i praćenju definiranih modela) kao i sa pozitivnim iskustvom umrežavanja Srednje zubotehničke škole Sarajevo u eTwinning zajednicu. Sručno usavršavanje koje je trajalo od 11:00 do 13:30 sati završeno je podjelom certifikata prisutnima i pozivom za nastavak i produbljivanje saradnje između ove dvije škole istaknut sloganom sa jednog od predavanja koji glasi: „um proširen novom idejom nikada se ne vraća na svoje početne dimenzije.“(Oliver Wendel Holmes)