Svjetski dan oralnog zdravlja

Svake godine 20. marta se obilježava Dan oralnog zdravlja, ove godine pod temom “Budite ponosni na vaša usta”. Naši učenici su učestvovali u obilježavanju Svjetskog dana oralnog zdravlja, uz pratnju profesorica Pašalić dr. Adise i Bajramović dr. Ines. Ispred Zavoda za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine uposlenici i naši učenici su napravili kutak o oralnom zdravlju. Uz podršku Stomatološke komore su izložili promotivni materijal, svim prolaznicima uručili pakete proizvoda za oralnu higijenu i brošure o važnosti oralne higijene. Također za najmlađe je održano edukativno predavanje “Značaj oralnog zdravlja i pravilnog održavanja oralne higijene”. Jako je bitno govoriti o oralnom zdravlju, jer na taj način podižemo svijest o važnosti oralne higijene i svih posljedica uslijed loše higijene. Oralno zdravlje kao dio cjelokupnog tjelesnog i duševnog zdravlja bitan je faktor kvalitete života svakog pojedinca, bez obzira na dob. Oralno zdravlje je višestruko značajno jer utiče na sposobnost govora, osmijeha, okusa, dodira, žvakanja, gutanja i prenošenja niza emocija kroz izraze lica sa samopouzdanjem, bez boli i nelagode.
Dobro oralno zdravlje također je ključno za zdravo starenje, ima ključnu ulogu u pogledu prehrane, zaposlenja, samopoštovanja i kontinuirane društvene interakcije.