POSMATRANJE DJELIMIČNOG POMRAČENJA SUNCA KROZ TELESKOP

U utorak 25.10.2022. godine smo ispred škole posmatrali djelimično pomračenje Sunca kroz teleskop i zaštitne naočale. Posmatranje su organizovali članovi sekcije astronomije i fizike uz pomoć profesorice Adele Subašić-Kopić. Iako su oblaci prijetili otkazivanju posmatranja djelimičnog pomračenja Sunca, uspjeli smo pogledati kroz teleskop i zaštitne naočale i to tokom maksimuma. Najviše nas raduje što je ovaj događaj sa velikim interesovanjem ispratio veliki broj učenika, profesora ali i slučajnih prolaznika koji su željeli pogledati kroz teleskop. Značaj samog događaja prepoznali su i mediji, a posebno televizija N1 koja organizovala prenos uživo. Također, dugujemo zahvalnost Astronomskom društvu Orion za ustupanje teleskopa za ovu priliku.

Osim iz Bosne i Hercegovine, ovo djelimično pomračenje Sunca se moglo posmatrati iz Evrope, sjeveroistočne Afrike i centralne Azije. Kada u astronomiji govorimo o pomračenjima, tada u najopštijem slučaju mislimo na zaklanjanje jednog tijela drugim. Ove zanimljive pojave nisu vezane samo za Sunčev sistem, već se dešavaju i u svijetu zvijezda, a u mnogim slučajevima su izvor najraznovrsnijih informacija. Dovoljno je pomenuti pomračujuće dvojne zvijezde, tijesne dvojne sisteme i slično. Generalno možemo govoriti o tri tipa sunčevih pomračenja. To su potpuno ili totalno, djelimično ili parcijalno i prstenasto pomračenje Sunca. Do pomračenja dolazi tako što Mjesec, kružeći oko Zemlje, povremeno može potpuno ili djelimično da zakloni Sunce.