Učešće naših učenika na panel diskusiji povodom slijetanja rovera na Mars

Naši učenici su u proteklom periodu nastavili pratiti dešavanja oko Perseverance misije na planetu Mars od strane Američke svemirske agencije NASA-e. Taku su učestvovali i na panel diskusiji “Slijetanje rovera na Mars” u organizaciji Astronomskog društva Orion i Američkog kutka Sarajevo. Panelisti su bili članovi Astronomskog društva Orion (Muhamed Muminović, Adela Subašić-Kopić, Naida Dilić, Medina Dugonjić, Helena Bišćević, Ika Ferrer Gotić i Jasmin Dolamić ). Na ovoj panel diskusiji dati su odgovori na ona najinteresantnija pitanja vezana za pomenutu misiju poput njene svrhe, daljih istraživanja, implikacija evnetualnih otkrića tragova života u davno doba Marsa, te zašto je baš krater Jezero izabrana izabrana lokacija za istraživanje. Na samom kraju panel diskusije prisutnima se obratila Ika Ferrer Gotić, novinarka i producentica N1 televizije i članica AD Orion-a, koja je sve prisutne pozvala da nakon predavanja pogledaju specijalnu emisiju posvećenu Marsu koju je za ovu priliku pripremila. U emisiji je ugostila inžinjere NASA-e koji su učestvovali u pripremi i realizaciji misije, čije je gostovanje realizovala preko interent veze. U emisiji je učestvovala i naša profesorica Adela Subašić-Kopić koja je govorila o navedenoj temi. Najinteresantni dio je bila simulacija leta Ingenuity helikoptera koji su Ika i naša profesorica realizovale uz pomoć produkcije dron.ba, a sve to uz upute inžinjera NASA-e koji je bio zadužen za njegovu konstrukciju. Prije dva dana helikopter Ingenuity je uspješno obavio svoj prvi let na Marsu. Zahvaljujemo našoj profesorici što pruža priliku našim učenicima da prošire svoja znanja u raznim oblastima, a pogotovo vezana za astronomiju i svemir kao vječnu inspiraciju.