Timur Jukić i Lamija Sejdić pobjednici takmičenja “Naučnik/ica na jedan dan”

Učenici i i učenice naše škole su uzeli učešće u globalnom takmičenju “Naučnik/ica na jedan dan” organizovanom na nivou Bosne i Hercegovine, te osvojili prva mjesta u dvije od tri zadane kategorije u okviru srednjih škola. Timur Jukić, učenik II2, je pobjednik u kategoriji “Titanija” , a Lamija Sejdić,učenica I4 razreda u kategoriji “Arijel”. Pobjednici su osim certifikata za osvojena prva mjesta dobili na poklon i manji teleskop, jedan od partnera u organizaciji takmičenja, a drugi od profesora naše škole. Osim njih učešće su uzele učenice Zerina Velagić II4, Tajra Trišić I2 i Nejla Mehmedović I4 čiji radovi su ocjenjeni kao izuzetno dobri, te su za njih dobile i pohvale od organizatora. Čestitamo našim učenicima i učenicama, te mentorici profesorici fizike Adeli Subašić-Kopić na izuzetnim rezultatima na ovom takmičenju. Više o samom takmičenju vam donosimo u nastavku. Globalno takmičenje Scientist For a Day (Naučnik/ica na jedan dan) je međunarodna inicijativa koju potpisuje NASA’s Radioisotope Power Systems Program naučni tim, a koje je u naučnoj zajednici prisutna još od 2015. godine. Misija i vizija ove globalne inicijative je inspirisati i motivisati djecu i tinejdžere širom svijeta na istraživanje i kritičko razmišljanje, te probuditi njihove “unutrašnje” naučnike/ice. U maju 2021. godine, uslijed inicijative i entuzijazma AD Orion i nacionalne koordinatorice Amne Dervišagić, ova globalna inicijativa napokon je zaživjela i na području Bosne i Hercegovine. Globalno takmičenje Scientist For a Day ove godine je bilo takmičenje u pisanju najboljeg eseja (do 300 riječi) na temu najprominentnijih Uranovih prirodnih satelita. Primarni zadatak takmičara/ki bio je esejima odgovoriti na pitanje “koji od tri najpoznatija Uranova satelita (Ariel, Oberon, Titanija) smatraju najzbudljivijim i najintrigantnijim za dalja naučna istraživanja i zašto?” Naravno, osim pismene elaboracije zadanih tema, kriteriji bodovanja dostavljenih radova bili su i to da esej nije plagijat, znanje o prirodnim satelitima, naučno utemeljenje izraženih predviđanja o satelitima, te stilsko izražavanje i gramatička korektnost. Komisija za izbor najboljih radova (koja je uključivala fizičare/ke, astronome/kinje, inženjere/k, komunikologe/inje i najkompetentnijeg bosanskohercegovačkog astronoma Muhameda Muminovića) imala je veoma izazovan zadatak. Naime, na učešće u takmičenju odazvao se veliki broj kandidata i kandidatkinja sa nadasve inspirativnim i divnim radovima.