Obilježavanje 9. maja Dan pobjede nad fašizmom

U ponedjeljak 9.5.2022. godine, sa početkom u 10:00 sati, ispred spomenika Vječna vatra, učenici naše škole II-2 su na prigodan način odali počast žrtvama fašizma iz II svjetskog rata i na taj način obilježili važan historijski datum-Dan pobjede nad fašizmom. Manifestaciji su prisustvovali brojne delegacije, članovi predsjedništva i načelnici gradskih općina.Naši učenici su posjetili i JU „Muzej Sarajeva“ gdje je u maloj galeriji Brusa bezistana upriličena izložba radova Mehmeda Imamovića, gdje su učenici vidjeli slike posvećene borbi protiv fašizma,te pogledali stalnu postavu Muzeja iz antičkog perioda.Sljedeća aktivnost je bila u Historijskom muzeju grada Sarajeva, gdje su učenici prisustvovali Platformi za antifašističko društvo u 21. stoljeću u trajanju od 12-13- sati. Platformu je organizovao Savez antifašista i boraca narodnooslobodilačkog rata u BiH,svih njenih naroda i građana što je jako bitno da saznaju mladi, a posebno naši učenici. Učešće na Platformi pored organizatora i promotora imali su i mladi iz KUD Sarajevo koji su održali koncert partizanskih pjesama, kao i Teatar mladih Mostar, koji su izveli predstavu „ San o slobodi“.Učenici su posjetili i dvorište ispred Muzeja, gdje su vidjeli artiljerisko oružje koje su koristili partizani u II svjetskom ratu. U pratnji kustosa, naši učenici su obišli i „ mračnu sobu“ koja asocira život u podrumima građana opkoljenog Sarajeva.Napominjemo da je Srednja zubotehnička škola, jedina koja se odazvala na sve aktivnosti, tako da su učenici dobili pohvale od gospodina Nijaza Skenderagića učesnika Platforme u Historijskom muzeju.