Posjeta predstavi “Ljetopis kralja Tvrtka”

U povodu obilježavanja Dana Kantona Sarajevo, a na inicijativu Ministarstva za odgoj obrazovanje i mlade KS, učenic I1 i I4 razreda su u utorak 9.5. 2023. godine, u pratnji profesorice Dijane Handžić, posjetili Bosanski kulturni centar i pogledali predstavu “Ljetopis kralja Tvrtka”. Tvrtko I je bio kralj Raške, Bosne, Dalmacije, Hrvatske i Primorja, a predstava je napravljena prema istoimenom romanu Jasmina Imamovića u kojem on ne slijedi puku rekonstrukciju događaja, već ulazi u dramu vremena u kojem je Tvrtko I živio, dramu bosanskog čovjeka, dramu koja se ponavlja do dana današnjeg. Sveukupna ljudska historija je nepregledni niz krvoprolića i ubijanja, njoj se roman suprotstavlja idejom o humanosti, o vjeri u čovjeka. Tvrtko I, u izvanrednoj interpretaciji Muhameda Hadžovića, ne ubija ratne zarobljenike, nego im oprašta i šalje ih kućama. To nije čest motiv ne samo u književnosti, nego i životu u kojem je čovjek čovjeku vuk te tako Bitka oko Srebrenika, gdje je neprijatelj potučen, ne biva samo trijumfom oružja nego je i trijumf ljudskosti. Nakon predstave dio učenika je posjetio i Preporodovu izložbu pod nazivom “Tragom bosanske pismenosti” postavljenu u galeriji Bosanskog kulturnog centra.