KAKO USPJEŠNO UČITI?
Mnogima je škola dosadna i povezuju je s učenjem. Međutim, učenje kao proces saznavanja i obogaćivanja sebe može biti vrlo privlačno. Važno je da imamo dobru motivaciju.
Ko ne bi volio da uči brzo i efikasno, da uči i ima mnogo vremena za druge stvari? Ali, nažalost, učenje zahtjeva i mnogo energije, ličnog angažovanja i vremena. Ipak, dobro je držati se određenih pravila.
- Slušaj dobro šta se priča na času, bilo da profesor predaje ili ispituje. Ako, već, tako mnogo vremena provodiš u školi iskoristi ga korisno i tu saznaj što više, pa će ti kod kuće biti potrebno manje vremena za učenje.
- Piši bilješke na svoj način razmišljajući o onom o čemu profesor govori!
- Kod kuće pročitaj novu lekciju iz knjige istog dana kada si je slušao u školi, bez opterećenja da je naučiš i uporedi je sa svojim bilješkama koje možeš da dopuniš.
- Kad odlučiš da učiš, nemoj odmah da čitaš i ponavljaš. Prvo pogledaj lekciju u cjelini, pročitaj naslove, podnaslov, a posebno ono što je boldirano u tekstu.
- Pitaj se šta treba da naučiš, šta od postojećeg znanja možeš da iskoristiš (bilo da si o tom čitao, gledao na TV-u, čuo na radiju!) i čemu to znanje služi!
- Uči dio po dio. Ukoliko je lekcija dugačka i teška, dobro je da je podjeliš u smisaone cjeline.
- Tekst podvlači na svoj način, možeš raznim bojama, a pored teksta bilježi svoje komentare i pitanja.
- Obavezno razjasni sve termine i činjenice, nemoj da učiš napamet ono što ne razumiješ!
- Ukoliko imaš mogućnosti, pročitaj i iz nekog drugog izvora o istoj stvari (enciklopedije su vrlo korisne knjige, internet je nepresušan izvor informacija!)
- Rasporedi učenje. Ako gradivo sadrži velik broj podataka koje treba da zapamtiš, ne sve odjednom, već rasporedi učenje na više dana ili više puta u toku dana!…
- I, na kraju, ono što bi većina učenika najradije preskočila – jednom naučeno gradivo – treba redovno obnavljati!
Mi tokom života učimo i tako stičemo znanja, vještine, navike, motivacije, neke emocije, različite ocobine ličnosti i karakterne crte ličnosti. Da nema učenja ne bi bilo civilizacije, umjetnosti, nauke. To je proces koji je neophodan da bi se čovjek održao, proces važan za razvoj čovjeka i formiranje njegove ličnosti, kao i za cjelokupan razvoj čovječanstva!
Zato dragi naši učenici organizirajte svoje vrijeme na pravi način kako bi imali što više vremena za druženje ili slobodne aktivnosti. Ukoliko ne znate kako i – dobro došli ste uvijek kod pedagoga škole koji će vam sigurno pomoći.
Sretno!!!